hobitex.eu

Eesti English Русский
Liitu uudiskirjaga
Teie nimi:
E-mail:
Hea teada!

Vill.

Lammas oli üks esimesi kodustatuid loomi ja tema villak vanim loomne tekstiilkiud. Villa omadused sõltuvad paljudest teguritest: lamba tõust, vanusest ja elukohast, villa pügamise ajast ja kuidas seda on tehtud, villa pesemisest ja järeltöötlusest. Kiuomaduste poolest on väga hinnatud meriino lambad, kelle villak koosneb väga peenest, suure säbarusega alusvillast. Säbarus annab kiule elastsuse ja villatootele kohevuse, mistõttu ese laseb õhku läbi, on väga soe, kortsub vähe ning märgub aeglaselt. Nii nagu villak kaitseb lammast erinevate keskkonnamõjude eest, nii kaitseb villast valmistatud ese meidki.

Et villa kiud on soomuselised, siis on villal omadus vildistuda ja vanuda. Viltimine on tehnika üldnimetus. Nõelviltimisel torgitakse kuiva kraasitud villa alusmaterjalil terava kidalise viltimisnõelaga. Selline torkimine kinnitab villakiud üksteise külge. Lisaks võib selles tehnikas villa viltida tekstiilide külge ning penoplastist vormide ümber. Märgviltimisel sooja seebiveega mõjutatakse villa survega, hõõrutakse, rullitakse, loobitakse jne. Viltimisele järgneb vanutamine, mille tulemusel antakse esemele tema lõplik vorm. Ese on nüüd muutunud tugevamaks ja tihedamaks.

Hooldamine:  Villaseid esemeid pesta leiges 40kraadises vees õrnalt muljudes. Rullida froteerätikusse, et liigne niiskus eemaldada. Triikida läbi niiske lapi keskmisel temperatuuril või aurutada aurutriikrauaga 1-2cm kõrgusel eseme kohal triikrauda õhus hoides.Siid - tekstiilide kuninganna.

Ka siid on loomne kiud. Ühtlasi on ta üks hinnalisemaid ja tugevamaid looduslikke kiude. Sama jämedusega terastraat katkeb raskuse all varem kui siidikiud. Siid on elastne, särav ja läikiv ning peamiselt valget või kreemikat värvi. Idas peetakse siidi vaimset energiat toetavaks ja täiustavaks materjaliks. Ta on väga nahasõbralik,  vähekortsuv, imab hästi niiskust  ning seetõttu ei tundu nahal niiske ega külmana. Suvel jahutab ja talvel soojendab. Tänu imamisvõimele on siidi kerge värvida. Kui siid ja värv kokku  saavad, võivad nad luua imelisi kujundeid. Kanga läige ja sügavus toob välja värvi sensuaalse läike ja sügavuse. 

Hooldamine: Siidi pesta käsitsi leiges vees, õrnalt muljudes, mitte väänata! või teha keemiline puhastus. Kasutada neutraalseid pesemisvahendeid, loputusvette võib lisada törts äädikat. Et siidese peale pesu kokku ei tõmbuks, tuleb siid pärast loputamist keerata froteerätiku sisse, mis imab kangast suurema niiskuse välja. Seejärel tuleb niiske ese vasakult poolelt siidile sobival temperatuuril kuivaks triikida. Kuiv siid triikimisel sirgu ei lähe. Veega märjaks piserdada pole soovitav kuna vesi võib siidile plekid jätta.